Evolutie portofoliu Peer 2 Peer in DECEMBRIE

calcule 500x300 - Evolutie portofoliu Peer 2 Peer in DECEMBRIE
Reading Time: 4 minutes

Cum arata portofoliul meu de investitii in platforme de Peer2Peer in Decembrie 2019 si evolutia sa?

In Decembrie am modificat cateva pozitii in portofoliu si am deschis si un cont pe Grupeer.Kuetzal are o evolutie impredictibila inca si sper ca in Ianuarie sa creasca profitul.

Platforma Grupeer este similara cu Mintos, dar fiind la inceput, ofera randamente mai bune (Acum am cca 13,8%).Am discutat cu ei si telefonic si oamenii par profesionisti si cu un model de business ce personal m-a convins.

Am facut retrageri din Mintos si din Iuvo pentru ca nu mai au randamente ridicate.Acum greu sa mai investeasca Auto Invest-ul in credite cu peste 12%.Ori asta pentru mine este prea putin.

Mintos a si avut o multime de probleme tehnice in Decembrie datorate in principal cresterii platformei dar si anumite probleme cu unii Loan Originatori (Monego) ce se pare ca sunt in curs de rezolvare.

In plus randamentul pe Iuvo a fost de aproximativ 10% pe 2019 datorita faptului ca pentru perioada de intarziere a creditelor, Loan Originatorii nu platesc dobanda(cum este cazul la Mintos).De aceea am 14% randament prognozat de Iuvo dar in realitate 10%.

Acesta este articolul in care explic despre Auto Invest https://www.stefandumitru.ro/2019/08/06/auto-invest-pe-mintos/)

Transferuri in Decembrie

Mintos-799
Iuvo Grup-649
Crowdestor93
Kuetzal-42
Envestio0
Grupeer1500

Portofoliul la 01.12.2019

image - Evolutie portofoliu Peer 2 Peer in DECEMBRIE

Portofoliul la 31.12.2019

image 1 - Evolutie portofoliu Peer 2 Peer in DECEMBRIE

Fata de 01 Iulie 2019 moment la care fac public acest portofoliu, se observa cum am scazut procentul ocupat de Mintos de la 75% la 53%.In principal datorita randamentelor scazut oferite.

Randamentul anual prognozat este cel ce il genereaza fiecare platforma raportat la portofoliul si investitiile mele active.Deci cam atat ma astept sa incasez ca profit.Dar asa cum spuneam mai sus in cazul Iuvo, nu este tot timpul 100% corect.

In continuare toate investitiile facute sunt cu optiunea de Buy-Back sau similar pentru a avea un grad de siguranta cat mai ridicat.

image 2 - Evolutie portofoliu Peer 2 Peer in DECEMBRIE

Toate randamentele sunt pe moneda Euro.Nu investesc decat in Euro, chiar daca Iuvo si Mintos au oferte mai bune si pe credite in alte valute.

Evolutia PROFITULUI meu in Decembrie

Platforma01.12.201931.12.2019Profit Decembrie
Mintos9749,79012,1161,41
Iuvo Grup1784,341148,0112,67
Crowdestor2959,13074,8722,77
Kuetzal790,35760,2311,88
Envestio1572,031599,827,77
Grupeer15001501,851,85
18355,5217096,87138,35

Profitul pentru Decembrie a fost de 138,35 Euro aproximativ 0,75% lunar.Dar trebuie urmarit si anualizat, pentru ca sunt imprumuturi ce sunt in intarziere si se achita in lunile urmatoare, chiar daca dobanda este aferenta lunii anterioare sau in cazul meu lunilor anterioare.

Nu uita! Profitul acesta este Brut, urmeaza sa achit impozit de 10% din el anual prin declaratia unica.

Profitul pe Mintos va fi mai mare in viitor pentru ca am investit aproximativ 4.000 Euro in cadrul unui proiect ce urmeaza a se finaliza si aceea incasare va ridica mult nivelul in acea luna.

La fel si in cazul Crowdestor unde sunt proiecte cu scadente trimestriale sau cu plata dupa primele 6 luni a primei transe de dobanda.Acestea nu sunt venituri lunare in sensul de cash dar vor creste in anumite luni cu mult profitul.

De aceea este buna diversificarea, unele platforme (de tipul Grupeer , Iuvo) au randament cat de cat liniar iar altele de tip project based(Crowdestor, Envestio) sunt cu grafice mai speciale.

Cam asta ar fi si diferenta intre Crowdinvesting si Peer2Peer.

Evolutie 2019

image 4 - Evolutie portofoliu Peer 2 Peer in DECEMBRIE
image 5 - Evolutie portofoliu Peer 2 Peer in DECEMBRIE

Problema Kuetzal

In Decembrie au aparut multe postari pe grupurile de Facebook despre anumite probleme cu credibilitatea platformei Kuetzal.Sunt schimbari in cadrul acelei firme si o lipsa de transparenta majora.

Chestiile astea m-au facut sa retrag suma disponibila (si am incasat-o) si sa cer Buy Back la tot ce am activ pe platforma(asta vine cu un cost de 10% din investitii).Acum astept sa vad daca se va face acest buy back sau devine o țeapa.

Exista riscuri si poate ca am gresit pentru ca nu m-am documentat suficient.

Asa ca VA RECOMAND SA EVITATI KUETZAL!

Timp alocat in Decembrie pentru Peer2Peer?

Studiul pietei (alte platforme, stiri, analize)

3 Ore

Investitii propriu zise (Operatiuni de mutare sume, analiza punctuala investitii)

1 Ora (deschis cont Grupeer si mutarile de bani)

Tot din Decembrie am devenit mai activ ca reprezentant al Extra Finance pe grupuri de Facebook (Mintos Fellows si P2P Investment Fellows).

Succes!

Nu va pot sugera sau consilia in ce si cat sa investiti, tot ce fac este sa va exemplific ceea ce fac eu si daca si voi doriti sa faceti asa, va pot ura succes!

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

*