Evolutie portofoliu de Peer 2 Peer in NOIEMBRIE

Screenshot 2019 10 01 at 16.10.54 1140x500 - Evolutie portofoliu de Peer 2 Peer in NOIEMBRIE
Reading Time: 3 minutes

Cum arata portofoliul meu de investitii in platforme de Peer2Peer in Noiembrie 2019?

In Noiembrie nu am intervenit aproape deloc in portofoliu si am stat doar pe Auto Invest.

Am facut retrageri din Mintos si din Iuvo pentru ca nu mai au randamente ridicate.Acum greu sa mai investeasca Auto Invest-ul in credite cu peste 12%.Ori asta pentru mine este prea putin.

Acesta este articolul in care explic despre Auto Invest https://www.stefandumitru.ro/2019/08/06/auto-invest-pe-mintos/)

Idea este ca la un randament de sub 12% nu vad sensul investitiei, decat ca diversificare.Totusi acest tip de investitie are anumite riscuri atasate, ori daca risc ma astept sa am si un randament pe masura(peste cel pe care il pot obtine relativ mai sigur prin alte investitii).Asta ca sa fie mai simplu de inteles pentru oricine.

Asta a fost motivul pentru care am retras ceva bani din Mintos si din Iuvo si am investit in Crowdestor o parte din ei.In tabelul de mai jos o sa intelegeti exact cat.

Portofoliul la 01.11.2019

image - Evolutie portofoliu de Peer 2 Peer in NOIEMBRIE

Portofoliul la 30.11.2019

image 1 - Evolutie portofoliu de Peer 2 Peer in NOIEMBRIE

Fata de 01 Iulie 2019 moment la care fac public acest portofoliu, se observa cum am scazut procentul ocupat de Mintos de la 75% la 58%.In principal datorita randamentelor scazut oferite.

Randamentul anual prognozat este cel ce il genereaza fiecare platforma raportat la portofoliul si investitiile mele active.Deci cam atat ma astept sa incasez ca profit.

In continuare toate investitiile facute sunt cu optiunea de Buy-Back sau similar pentru a avea un grad de siguranta cat mai ridicat.

image 2 - Evolutie portofoliu de Peer 2 Peer in NOIEMBRIE

Toate randamentele sunt pe moneda Euro.Nu investesc decat in Euro, chiar daca Iuvo si Mintos au oferte mai bune si pe credite in alte valute.

Evolutia PROFITULUI meu in Noiembrie

Platforma01.11.201930.11.2019Profit Noiembrie
Mintos11045,559749,764,15
Iuvo Grup2596,991784,3417,35
Crowdestor2539,792959,125,31
Kuetzal778,47790,3511,88
Envestio1549,651572,0322,38
Total18510,4516855,52141,07

Profitul pentru Noiembrie a fost de 141,07 Euro aproximativ 0,76% lunar.Dar trebuie urmarit si anualizat, pentru ca sunt imprumuturi ce sunt in intarziere si se achita in lunile urmatoare, chiar daca dobanda este aferenta lunii anterioare.Ceea ce este destul de slabut…Dar sunt sigur ca luna viitoare va fi mai bine.

Am retras in Noiembrie din Mintos suma de 1.360 Euro , din Iuvo am retras suma de 830 Euro si am marit in Crowdestor cu suma de 394 Euro.

Asta din cauza randamentului oferit si corelat cu siguranta platformei.

Operatiuni Crowdestor

Asa cum va spuneam, am marit investitia in platforma Crowdestor datorita randamentelor bune oferite de aceasta.

Acestea sunt exact toate investitiile mele prin ei.Daca vrei sa deschizi cont la ei, prin linkul acesta vei avea atat tu cat si eu un Bonus de 1% din tot ceea ce investesti in rimele 90 de zile.

https://crowdestor.com/en/invite/friend/CR3885

Timp alocat in Noiembrie pentru Peer2Peer?

Studiul pietei (alte platforme, stiri, analize)

2 Ore

Investitii propriu zise (Operatiuni de mutare sume, analiza punctuala investitii)

15 de minute cel mult

Succes!

Nu va pot sugera sau consilia in ce si cat sa investiti, tot ce fac este sa va exemplific ceea ce fac eu si daca si voi doriti sa faceti asa, va pot ura succes!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

*