Evolutie portofoliu de Peer 2 Peer in OCTOMBRIE

Screenshot 2019 10 01 at 16.10.54 1140x500 - Evolutie portofoliu de Peer 2 Peer in OCTOMBRIE
Reading Time: 3 minutes

Cum arata portofoliul meu de investitii in platforme de Peer2Peer in Octombrie 2019?

Octombrie a fost luna in care nu am intervenit aproape deloc in portofoliu si am stat doar pe Auto Invest.Deci luna investitiilor pasive.

Incepand cu 2016 investesc in principal prin Mintos, de aceea este si preferatul meu si are cota cea mai ridicata.Dar in ultimele 3 Luni deja, portofoliul de Auto Invest (acesta este articolul in care explic despre Auto Invest https://www.stefandumitru.ro/2019/08/06/auto-invest-pe-mintos/) nu a functionat optim din lipsa creditelor pe Mintos si a trebuit sa scad dobanda la care eram interesat.Simplist spus, nu au mai avut marfa suficienta pentru toti investititorii si astfel banii stateau neinvestiti.

Asta este si motivul pentru care am tot retras din banii investiti prin Mintos in ultimele luni.

Idea este ca la un randament de sub 12-13% nu vad sensul investitiei, decat ca diversificare.Totusi acest tip de investitie are anumite riscuri atasate, ori daca risc ma astept sa am si un randament pe masura(peste cel pe care il pot obtine relativ mai sigur prin alte investitii).

Portofoliul la 01.10.2019

image - Evolutie portofoliu de Peer 2 Peer in OCTOMBRIE

In Octombrie am retras din Mintos , sume din lipsa proiectelor in care puteam investi (Mintos – 2.500 Euro).

Sper sa revina la un trend mai bun pentru ca la acest moment sunt cam joase randamentele raportate la siguranta lor, cel putin pentru apetitul meu.

Portofoliul la 31.10.2019

image 1 - Evolutie portofoliu de Peer 2 Peer in OCTOMBRIE

Randamentul anual prognozat este cel ce il genereaza fiecare platforma raportat la portofoliul si investitiile mele active.Deci cam atat ma astept sa incasez ca profit.

Cu toate ca luna asta a fost cam slaba si randamentele acestea sunt calculate teoretic, nu sunt atinse in practica neaparat la fel.

Toate investitiile facute sunt cu optiunea de Buy-Back sau similar pentru a avea un grad de siguranta cat mai ridicat.

image 2 - Evolutie portofoliu de Peer 2 Peer in OCTOMBRIE

Toate randamentele sunt pe moneda Euro.Nu investesc decat in Euro, chiar daca Iuvo si Mintos au oferte mai bune si pe credite in alte valute.

Cum arata cifrele?

Evolutia portofoliului meu in Octombrie

Platforma01.10.201931.10.2019Profit Octombrie EURO
Mintos13450,0111045,5595,54
Iuvo Grup2574,582596,9922,41
Crowdestor2521,452539,7918,34
Kuetzal766,59778,4711,88
Envestio1522,661549,6526,99
Total20835,2918510,45175,16

Profitul pentru Octombrie a fost de 175,16 Euro aproximativ 0,8% lunar.Dar trebuie urmarit si anualizat, pentru ca sunt imprumuturi ce sunt in intarziere si se achita in lunile urmatoare, chiar daca dobanda este aferenta lunii anterioare.

Timp alocat in Octombrie pentru Peer2Peer?

In Octombrie nu am facut investitii si am stat pe Auto Invest.Dar am ajutat un amic sa intre pe acest nou domeniu iar aici timpul nu a contat.

Studiul pietei (alte platforme, stiri, analize)

2 Ore

Investitii propriu zise (Operatiuni de mutare sume, analiza punctuala investitii)

30 de minute cel mult

Nu va pot sugera sau consilia in ce si cat sa investiti, tot ce fac este sa va exemplific ceea ce fac eu si daca si voi doriti sa faceti asa, va pot ura succes!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

*